PREDSTAVUJEME VÁM NAŠE

POMÔCKY NA TRÉNING JEMNEJ MOTORIKY

Počas našej výzvy Láska kvitne v každom veku sme sa spýtali zariadení pre seniorov, čo by ich potešilo. Mnohé z nich si priali rôzne maličkosti ako spoločenské hry, pexeso, maškrty, hlavolamy, ale veľmi často sa objavovali aj pomôcky na rozvoj jemnej motoriky. Dnes je však ponuka takýchto pomôcok veľmi obmedzená. Na trhu nájdete mnoho montessori pomôcok pre deti, ale seniori majú svoje špecifické potreby a nie všetky sú aj pre nich vhodné.

Rozhodli sme sa preto takéto pomôcky v spolupráci s manažérkou pre sociálne služby a sociálnu prácu, pani. Mgr. Erikou Richtarikovou MSc. vyvinúť. Tieto pomôcky niekoľko rokov testovala na oddelení rehabilitácie a používali ich pod jej vedením ľudia s rôznymi diagnózami a rôznych vekových skupín.

Naše pomôcky si viete priamo zakúpiť v našom online obchode, alebo sa zapíšte na čakaciu listinu nižšie a pokiaľ sa nám podarí získať dotácie a podporu od firiem, radi Vám ich darujeme. Čakaciu listinu vybavujeme postupne.

Prečo je dôležité rozvíjať jemnú motoriku?

Spýtali sme sa MUDr. Aleny Sabovej, primárky na  oddelení dlhodobo chorých

“Každá ľudská bytosť prichádza na svet s prirodzeným záujmom rozvíjať jemnú motoriku už od obdobia raného detstva. Tak ako je prirodzený rozvoj, tak aj úbytok funkčnosti jemnej motoriky patrí do života ľudí a nastáva v istom okamihu života z dôvodu rôznych zmien. Tieto zmeny sa najčastejšie objavujú vplyvom degeneratívnych ochorení, poúrazových stavov, straty svalovej súhry a sily, príp. pridružujúcich sa ochorení. K nim napríklad patrí NCMP (náhla cievna mozgová príhoda), Parkinsonova choroba či strata pravidelných návykov vplyvom Alzheimerovej choroby, ktorá výrazne ovplyvňuje funkčnosť jemnej motoriky. Tým sa pacient stáva čoraz viac odkázaný na pomoc inej fyzickej osoby.” Hovorí na margo významu rozvoja jemnej motoriky primárka oddelenia dlhodobo chorých MUDr. Alena Sabová a pokračuje ďalej: “Jemná motorika si pýta prvý podnet – signál z mozgu, preto je nevyhnutné, aby v pomôckach bol obsiahnutý podnet na tréning pamäti, úchop prstov, rozlišovanie základných farieb, koordináciu, presnosť, pozornosť a vytrvalosť. Tieto pomôcky spĺňajú všetky kritériá z pohľadu materiálu, stupňov náročnosti a funkčnosti tak, aby viedli pacienta k zábavnej forme nácviku jemnej motoriky.

RADI BY STE DOSTALI NAŠE POMôCKY?

Zapíšte sa na čakaciu listinu

Poslaním Koľko Lásky o.z. je prinášať seniorom nielen radosť, ale aj pocit, že na nich záleží – že ich Jeseň Života môže byť plná lásky a spolupatričnosti. Cez naše výzvy, ako „Koľko Lásky sa zmestí do krabice od topánok?“, „Láska kvitne v každom veku“, „Terapeutické Bábiky pre Láskyplné spomienky“, či „Láska v každom dotyku“ vytvárame mosty medzi generáciami a snažíme sa seniorom prinášať nielen darčeky, ale aj dôstojnosť, spomienky a pocit, že nie sú zabudnutí. V našej organizácii pôsobí takmer 300 dobrovoľníkov a spolu ročne potešíme takmer 100 000 seniorov.

Každý rok značnú časť našich príjmov investujeme do nákupu terapeutických pomôcok, ktoré následne darujeme zariadeniam pre seniorov. Tieto pomôcky výrazne zlepšujú kvalitu života seniorov a umožňujú im cítiť sa opäť spojenými s ľuďmi a so svetom, ktorý ich obklopuje. Ak ste zariadenie pre seniorov, vo formulároch nižšie sa viete zapísať do poradovníka o terapeutickú bábiku alebo naše pomôcky na rozvoj jemnej motoriky.